Redovna godišnja procjena

U redovnoj godišnjoj procjeni situacije u svijetu vezane za međunarodni terorizam američki State department u izvještaju se upozorava da "na Kosovu raste prijetnja od nasilnog islamističkog ekstremizma", a naveo je da je Srbija "u 2016. ostvarila značajan napredak u usvajanju "Nacionalne strategije za prevenciju i suprotstavljanje terorizmu za period 2016-2021".

U izvještaju Statet departmenta navodi se da se "prijetnji od nasilnog islamističkog ekstremizma koja raste na Kosovu jednim djelom pomaže iz fondova stranih organizacija koje propagiraju ekstremističke ideologije i zahvaljujući nasilnim ekstremističkim grupama koje aktivno koriste društvene mreže za širenje propagande i regrutovanje pristalica".

"Otprilike 315 terorističkih boraca sa Kosova putovalo je u Siriju i Irak da bi se borili na strani Islamske države i Al Nusra frona (podružnice Al Kaide u Siriji), od kojih je otrpilike 58 stradalo", stoji u izvještaju State departmenta.

Navodi da je "Vlada Srbije nastavila sa naporima na suprotstavljanju međunarodnom terorizmu u 2016, a politički lideri anagažovali su se zajedno sa SAD i međunarodnom zajednicom na razvoju snažnijih antiterorističkih mjera i strategija".

"Policija i bezbjednosne agencije Srbije, posebno Direktorat policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Bezbjednosno-informativna agencija (BIA), nastavile su bilateralnu antiterorističku saradnju sa SAD, sa fokusom na pronalaženje i proveru aktuelnih priliva izbeglica i migranata. Napredak je načinjen, pošto je registrovano oko 110.000 od otprilike 135.000 migranata koji su prošli kroz zemlju", stoji u izvještaju.

U njemu se dodaje da je "ipak bilo značajnih rupa u provjeri i obradi, što je naglašeno u medijskim izvještajima da je barem jedan počinilac terorističkih napada u Parizu u novembru 2015. prošao kroz Srbiju predstavljajući se kao sirijski izbjeglica".

Navodi se da su "u 2016. srpski zvaničnici nastavili sa javnom osudom aktivnosti Islamske države", kao i da je "Srbija partner u Globalnoj koaliciji za poraz Islamske države" i da je "donirala otprilike deset tona municije za borbu protiv Islamske države u 2016".

"Zabrinutost vezana za transnacionalni terorizam unutar Srbije slična je onoj sa kojom se suočavaju druge zemlje Zapadnog Balkana koje se nalaze duž historijske tranzitne rute između Bliskog istoka i Zapadne Evrope - takozvane 'Balkanske rute' putem koje se krijumčari oružje, narkotici i ljudi", piše u izvještaju.

U njemu se ocjenjuje da srpska vlada "nastavlja saradnju sa susjednim zemljama zarad poboljšanja pogranične bezbjednosti i razmjene informacija"