Najskuplja misija i najbolja policija, a slučajevi nerješeni

Na Kosovu je zabilježen značajan porast slučajeva u kojima su žrtve nasilja novinari, a većina njih ostaju nerasvjetljeni - zaključeno je na tribini koju je u Prištini organizovao OSCE povodom Međunarodnog dana prestanka nekažnjavanja krivičnih djela protiv novinara. Za samo sedam godina na Kosovu je ubijeno i nestalo 14 novinara i medijskih radnika. Ni u jednom slučaju nisu pronađeni kidnaperi i ubice - podsjetili su takođe novinari na ovom skupu.

Hysenaj: Nema napretka u slobodi novinara

Predsjednik Asocijacije profesionalnih novinara Kosova Shkelqim Hysenaj rekao je da novinari na Kosovu ne mogu slobodno da rade svoj posao jer većina napada na medije i novinare ostaju nerasvjetljeni.

"Mi ne bilježimo bilo kakav napredak u smislu da se novinari osjećaju slobodnim da prijave sve ono za šta imaju činjenice. U našoj zemlji je u ovom trenutku nastala određena situacija gdje novinari često razmišljaju da li da objave neku informaciju, ili da je ne objave, ukoliko će ona dovesti do bilo kakve opasnosti, prije svega lično po novinara, zatim po kolege, a nakon toga i po članove njihovih porodica," rekao je Hysenaj.

Kelani: Broj slučajeva zabrinjavajuć

Portparol Policije Kosova Baki Kelani rekao je da je od januara do oktobra ove godine policiji prijavljeno 23 slučaja napada na novinare.

"Ova cifra je zabrinjavajuća, jer je prošle godine evidentirano 17 slučajeva. Sada se promjenio i način i metod prijetnji, postoje slučajevi koje mi obrađujemo, ali možda se na kraju desi da moramo da ih zaključimo, jer nemamo odgovarajuće elemente da podignemo krivične prijave", kazao je Kelani.

Kajtazi: Napadači se ne boje vladavine prava  

Na tribini je govorio i Vehbi Kajtazi / urednik portala Insajderi, koji je prije nekoliko nedjelja fizički napadnut u jednom restoranu u centru Prištine.

"Imao sam mnogo slučajeva prijetnji, ali sam ih uvijek ignorisao, ali kada sam napadnut fizički, video sam u kakvom smo stanju. Činjenica da vas neko napadne usred bijela dana, pred stotinom ljudi, govori o tome da se oni ne boje vladavine prava, države, tužilaštva i policije i ne boje se mogućnosti da će biti kažnjeni", rekao je Kajtazi.

Kelmendi: Slučajevi se ne prijavljuju, samo zajedno možemo nešto da učinimo

Tužilac Besim Kelmendi rekao je da na Kosovu ne postoji povjerenje u pravosudni sistem i da mnogi slučajevi napada na novinare ostaju neprijavljeni. On je kazao da je od ove godine izmjenjen pristup tužilaštva kada su u pitanju slučajevi nasilja nad novinarima.

"Državni tužilac je imenovao koordinatora u svojoj kancelariji i to sam ja - za slučajeve nasilja nad novinarima, a takođe smo u svakom osnovnom tužilaštvu imenovali po jednog tužioca koji će koordinirati rad tužilaca gdje su žrtve novinari. Pozvao bih sve vas da prijavite slučajeve i da pokušate da radite zajedno sa nama da pronađemo te ljude koji su krivi i koji vrše ovakva krivična djela protiv novinara. Ono što je moja poruka danas je da samo zajedno možemo nešto da učinimo", rekao je Kelmendi.

Ničić: Napadi tokom prethodne dvije godine - nijedan rasvjetljen

Za razliku od slučajeva koji su zabilježeni među albanskim novinarima, tokom 2017. nije zabilježen nijedan slučaj napada na srpske novinare na Kosovu. Ipak, čitav je niz napada tokom prethodne dvije godine koji nisu rasvjetljeni i gdje počinioci nisu kažnjeni, a na koje je podsjetio predsjednik Udruženja novinara Srbije na Kosovu, Budimir Ničić:

"Imamo nekažnjene napadače na ekipu TV Most i radio Gračanice. Do danas nije otkriveno ni ko je pucao na prostorije portala KoSSev u Sjevernoj Mitrovici. Nisu kažnjeni ni napadači na četvoro naših kolega prije dvije godine, tokom protesta Samoopredjeljenja u centru Prištine. Prije dvije godine zapaljen je automobil novinarki KoSSeva, Nevenki Medić, u Sjevernoj Mitrovici."

Za sedam godina na Kosovu 14 ubijenih i nestalih novinara

Osvrćući se na podatak OSCE-a da je u njihovom regionu, koji obuhvata 57 zemalja, uključujući zemlje EU, u proteklih 20 godina ubijeno 220 novinara, Ničić je podsjetio da je od 1998. do 2005. na Kosovu ubijeno i kidnapovano 14 novinara.

"Ono što je najgore, na nivou OSCE-a u ovom regionu je da je 90 odsto počinilaca ostalo nepoznato. Kod nas je 100 odsto ubica i kidnapera ostalo nepoznato", kazao je Ničić, navodeći da je siguran da ni u jednoj zemlji Evropske unije ne postoji 14 slučajeva ubijenih novinara, a da nijedan nije riješen.

Najskuplja misija EU, a nijedan slučaj nije rješen, od 14 napada na novinare, u EULEX-ovoj baza podataka samo za jedan

"Pominjem EU, jer ona na Kosovu ima najskuplju misiju u historiji EU - misiju EULEX-a, zaduženu za vladavinu prava. Dakle, ako je nešto skupo, obično kažu da je to i dobro. Pa ako mi ovdje imamo dobre EULEX policajce, sudije, tužioce, pravnike, stručnjake, kako je moguće da nisu riješili nijedan slučaj od ovih 14?" - upitao je ovaj novinar.

EULEX je, dodaje, do prije dvije godine imao samo jedan od ovih slučajeva u svojoj bazi podataka.

"Kako da oni rješavaju te slučajeve kad ne znaju ni koji su, ni šta su? Samo za jedan slučaj se vodi istraga, u svim ostalim slučajevima su istrage zatvorene", kazao je, podsjećajući da se ni u jednom izvještaju EK-a o napretku Kosova ne pominje pitanje novinara.

Najbolja policija u regionu - nijedan slučaj nije rješen

Osvrnuo se i na Policiju Kosova: "Kažu da imamo najbolju policiju u regionu. Ne znam kako je moguće da svi ti najbolji ljudi to ne mogu da riješe."

Upravo nerješavanje slučajeva, kaže Ničić - šalje poruku: "Da su napadi na novinare dozvoljeni, da mogu da ostanu nekažnjeni."

"Institucije su te koje moraju da pošalju poruku da se napadi neće tolerisati, a ne samo mi novinari iz udruženja. Najvažnije je da se efikasno i pravovremeno djeluje - prije svega mislim na policiju, tužilaštvo i sudije", zaključio je Ničić.

Desir: Prijetnja novinarima - prijetnja našoj slobodi informisanja, zaštitimo ih da bismo zaštitili sopstvenu slobodu

Učesnicima tribine obratio se video porukom i predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir.

Napadi na novinare se dešavaju svakodnevno u čitavom regionu OEBS-a, a samo 2017. godine ubijeno je 4 novinara, podsjetio je on.

"Danas posebno mislim na Dafne Karuanu Galiciu koja je ubijena prije samo dvije nedjelje (na Malti u eksploziji bombe koja je postavljena na njen automobil), mislim i na Pavela Šeremeta ubijenog prošle godine u Ukrajini," dodao je Desir.

"Imena ovih hrabrih novinara nas neprekidno i bolno podsjećaju da moramo biti uporni u traženju pravde. Svaka smrt je ožiljak na našim demokratskim vrijednostima i direktna prijetnja bezbjednosti svim novinarima," dodao je.

Iako ne može ništa da ih vrati, imamo obavezu da se rasvjetle zločini i kazne odgovorni. Svaki incident se mora javno osuditi, da bi se pokazalo da nasilje nad novinarima nije prihvatljivo, istakao je.

Prijetnja novinarima je prijetnja našoj sopstvenoj slobodi informisanja i našoj demokratiji, kazao je.

"Zaštiti njihovu bezbjednost, znači zaštiti našu slobodu", zaključio je ovaj službenik OSCE-a.

Objavljen i izvještaj kosovskog ombudsmana

Povodom Međunarodnog dana prestanka nekažnjavanja krivičnih djela protiv novinara, poseban izvještaj objavio je kosovski ombudsman, Hilmi Jashari. On je više preporuka uputio institucijama:

"Zaštitnik građana upozorava na potrebu da se na Kosovu unapredi zakonodavni aspekt, da se izgradi sveobuhvatni pravni okvir koji garantuje adekvatnu zaštitu za slobodu medija i bezbjednost novinara, da se vrši koordinacija  između policije i državnog tužioca, kao i da se djela protiv novinara prioritetno tretiraju u tužilačkom i pravosudnom sistemu, na osnovu načela djelotvornosti."

"Ombudsman podsjeća da je sloboda medija ključni faktor za zemlje koje rade na članstvu u EU i evropska agenda Vlade Kosova u procesu za članstvo u EU je usko povezana sa ispunjavanjem standarda o slobodi izražavanja i bezbjednosti novinara."

"Ombudsman je preporučio Vladi Kosova da, u okviru svojih ustavnih i zakonskih ovlašćenja, preduzme neophodne mjere kako bi se osiguralo nastavak transparentnosti u funkciji javne odgovornosti i slobode izražavanja, kao osnova za razvoj demokratije i poštovanje ljudskih prava."