Neuspješan izbor - vanredni izbori

Postoji mogućnost da će Skupština Kosova već slijedeće sedmice glasati za novog predsjednika Kosova, ali to još nije izvesno, saznaje Danas u diplomatskim krugovima u Prištini.

Druga opcija je da se glasanje obavi u martu. "Kao krajnji rok za izbor naslednika Atifete Jahjage na predsjedničkoj funkciji figurira 5. mart", ukazuju nezvanično sagovornici Danasa.
Prema važećoj proceduri, predsjednik Kosova bira se u skupštini, a mandat Jahjagi ističe 6. aprila. Ukoliko izbor predsjednika bude neuspješan, biće raspisani vanredni parlamentarni izbori. Mada aktuelni šef kosovske diplomatije i bivši premijer Hashim Thaçi i dalje slovi za favorita za predsjedničku funkciju, njegove planove mogla bi da omete opozicija koja se svim silama zalaže za održavanje prijevremenih izbora. Između ostalog, lider pokreta Samoopredjeljenja Visar Ymeri poručio je prekjuče da će opozicija ometati izbor predsjednika Kosova u parlamentu "ako treba i suzavcem".
Takva poruka predstavljala je još jednu "epizodu" u dubokoj političkoj krizi koja potresa Kosovo, a koja je počela zahtjevom opozicije da se poništi sporazum o formiranju ZSO i demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom.
S druge strane, kosovski mediji prenose da se u diplomatskim misijama SAD i Njemačke na Kosovu protive ideji o održavanju prijevremenih izbora, uz konstataciju da takav scenario ne bi donio ništa novo.
Njemačka ambasadorka Angelika Viets i portparol Ambasade SAD Philip Druri izjavili su za list Zëeri da opozicija i koalicija moraju da pronađu konstruktivno rješenje za prevazilaženje krize, ali bez razmišljanja o izborima. Kako je istakla njemačka ambasadorka, opozicija treba da nauči da se povinuje odlukama većine i prihvati činjenicu da "ne predstavlja više od 12,2 odsto birača na Kosovu".