Prijete joj tužbom

Suspendovana tužiteljka EULEX-a iz Velike Britanije Maria Bamieh optužila je misiju EU na Kosovu da joj prijeti tužbom kako bi je ućutkala, odnosno spriječila da iznese dokaze o raširenoj korupciji u tom tijelu. "Neću dopustiti da me zastraše", poručuje Maria Bamieh.

Maria Bamieh je EULEX tužila pred sudom za radno pravo, tvrdeći da je otjerana sa mjesta tužiteljke nakon što je razotkrila dokaze o podmićivanju u vrhu EULEX-a, piše britanski list "The Guardian", a prenosi Tanjug.

EULEX je, međutim, zvanično upozorio Bamieh i njenog advokata da im prijete krivično gonjenje i zatvor ukoliko na sudu iznesu bilo kakav detalj njenog slučaja "stranama koje nisu zainteresovane u ovom slučaju", u šta spadaju i svjedočenja potencijalnih svjedoka.

Mogućnost krivičnog postupka protiv Bamieh na Kosovu je posebno ozbiljna, budući da bi taj slučaj vodili upravo tužioci i sudije EULEX-a, ističe "The Guardian", dodajući da je misija EU na Kosovu ovlašćena da traži izručenje osumnjičenih iz Velike Britanije, kao i da podnese zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje na području EU.

EULEX je koštao Evropsku uniju više od milijarde eura otkad je 2008. osnovan kako bi, između ostalog, stao na kraj "velikim ribama" među kosovskim političarima koji su uključeni u organizovani kriminal, navodi britanski list.

Tvrdnje Marie Bamieh su, pored objavljivanja kompromitujućih dokumenata od strane kosovskih medija, doprinele jačanju utiska na Kosovu da je EULEX postao dio problema koji pokušava da riješi.

Maria Bamieh u saopštenju za štampu tvrdi da prijetnja EULEX-a da će je krivično goniti predstavlja kulminaciju trogodišnje kampanje za njeno ućutkivanje, kako ne bi otkrila ono što ona naziva "kulturom korupcije", kao i tretman kome je bila izložena.

"Taj najnoviji razvoj događaja samo pokazuje koliko su relevantni organi spremni da idu da bi spriječili otvorenu diskusiju o mojim tvrdnjama. Uprkos tome, ja neću dopustiti da me zastraše", istakla je Maria Bamieh.

Njen advokat Peter Daly je izjavio da postupci EULEX-a imaju za cilj da spriječe njega i Bamieh da stupe u kontakt sa svjedocima.

"Prijetnje upućene mojoj klijentkinji i meni, pored izuzetno neuobičajenih zahtjeva za opštu tajnost procesa i želje da se njihovi postupci ne podvrgavaju nikakvoj kontroli, nisu u skladu sa ulogom EULEX-a kao zaštitnika vladavine prava", rekao je Daly.

Kako navodi "The Guardian", EULEX se obratio sudu za radno pravo, na kojem je Bamieh pokrenula proces protiv njih, sa zahtjevom za opštu tajnost i anonimnost koje bi se primjenjivale na sve naredne faze procesa.

Time bi mediji bili spriječeni da izvještavaju o bilo kakvim detaljima suđenja, uprkos tome što su dosad pokazali veliku zainteresovanost za taj slučaj i o njemu su naširoko izvještavali, dodaje britanski list.

Bamieh je postala tužiteljka EULEX-a 2008. godine, a tvrdi da je prošle godine bila primorana da napusti tu instituciju nakon što je pokušala da razotkrije korupciju i podmićivanje u najvišim redovima EULEX-a.

Ona tvrdi da je do dokaza o korupciji došla na osnovu prisluškivanja jednog višeg državnog službenika, za kojeg se sumnjalo da vrši krivična djela.

Snimci njegovih razgovora su ukazali na to da viši zvaničnici EULEX-u primaju mito u iznosima od više stotina hiljada eura.

Nakon što se požalila vlastima i zatražila punu istragu, Bamieh tvrdi da je verbalno napadana, blaćena u medijima i natjerana da napusti EULEX.

Prije nego što je suspendovana, Bamieh tvrdi da je dvije godine bila izložena nepravičnom tretmanu, pa su vršene čitave istrage povodom manjih prekršaja koje je ona navodno počinila, uključujući nepropisno parkiranje.

EULEX, međutim, tvrdi da je ona suspendovana zbog objavljivanja podataka iz povjerljivih dokumenata, što Bamieh negira, tvrdeći da se medijima obratila tek nakon što je suspendovana.