Odbačeni prijedlozi Samoopredjeljenja

Na zahtjev pokreta Samoopredjeljenje, u Skupštini Kosova u petak se odžava interpelacija na kojoj je premijer Isa Mustafa odgovarao na poslanička pitanja o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine.

Pokret Samoopredjeljenje protivi se formiranju Specijalnog suda, jer kako kažu iz ovog pokreta, ovaj sud kalja borbu OVK-a.
Šef poslaničke grupe Samoopredjeljenja Gljauk Konjufca kazao je da se formiranjem Specijalnog suda ugrožava integritet autonomije pravosudnog sistema Kosova na nekoliko nivoa.
"Na nivou osnovnog suda, sistem se paralelizuje, kao i na nivou apelacionog, vrhovnog, ustavnog suda, kao i na nivou sistema ombudmena. U svim ovim oblastima formira se institucionalni paralelizam. U smislu državnog suvereniteta, Specijalni sud je jedan veliki korak nazad u procesu izgradnje države sedam godina od proglašenja nezavisnosti", kazao je Konjufca.
On je dodao da je Specijalni sud problematičan i neprihvatljiv najprije zbog razumjevanja historijske istine, zbog nacionalnih interesa Kosova. On je kazao da je formiranje suda samo za Albance iskrivljivanje historije, zato što je rat na Kosovu bio pravedan, a Srbija je ta koja je bila nepravedna.
Kosovski premijer Isa Mustafa je, međutim, kazao da vlada Kosova sprovodi zakonske i ustavne obaveze koje je dobila od poslanika Skupštine Kosova, aludirajući na prošlogodišnje usvajanje Zakona o ratifikaciji međunarodnog sporazuma između Kosova i EU kojim se predviđa formiranje specijalnog suda za ratne zločine.
"Prema tome, Vlada vjeruje da formiranje posebnih komora suda i tužilaštva ne ugrožava ustavnu nezavisnost pravosuđa. Nacrti ustavnih amandmana u proceduri su u Predsjedništvu Skupštine i biće prosleđeni Ustavnom sudu kako bi dobili mišljenje o usklađenosti amandmana sa Ustavom", kazao je Mustafa.
On je dodao da su zakonsku infrastrukturu o osnivanju posebnih komora suda i tužilaštva izradili domaći i međunarodni stručnjaci, te naveo da je osigurano da svi postupci budu u skladu sa standardima razvijenih država.
Mustafa je rekao i da će posebne komore suda tretirati rezultate nezavisne istrage specijalnog istražnog tima kojeg je predvodio američki tužioc Williamson, ali da Vlada nema informacije o broju slučajeva, kao ni o pojedincima koji mogu biti predmet postupaka pred ovim sudom.
"Vlada smatra da se ni u kojem slučaju neće suditi o borbi OVK-a, koja je branila kućni prag od srpskih vojnih i paramilitarnih snaga. Mi vjerujemo u čistoću borbe OVK-a, tako da se dovođenje pojedinaca koji su eventualno uradili zločine tokom ili nakon rata ne mogu povezati sa čistom, oslobodilačkom, borbom Kosova", dodao je on.
Mustafa je potvrdio da se radi o sudu koji će imati dvije komore, jedna na Kosovu, druga u nekoj od država EU, dok će se suđenja i izdržavanja kazni provoditi van Kosova.
On je podsjetio da, s obzirom da je Rezolucija 1244 još uvijek na snazi, odluku o osnivanju suda takođe može da donese i Savjet bezbjednosti UN-a.
Tokom rasprave, sve opozicione stranke usprotivile su se formiranju specijalnog suda, kao i pojedini poslanici vladajuće PDK, koji su kazali da je sud usmjeren protiv borbe OVK-a.
Pokret Samoopredjeljenje je takođe pripremio i preporuke o kojim će se na kraju interpelacije glasati, a za koje je premijer Kosova rekao da su u suprotnosti sa onim što je Skupština Kosova prošle godine odlučila.
Zamjenik premijera i ministar spoljnih poslova Kosova Hashim Thaçi je rekao da se na sudu neće suditi prošlosti Kosova niti borbi za slobodu.
"Međutim, mi treba da budemo svesni da zbog budućnosti Kosova svi u Skupštini treba da sarađujemo oko stvaranja Specijalnog suda. Naša budućnost može biti maglovita ako ne uradimo ovaj posao koji nam je
dala međunarodna zajednica", rekao je Thaçi.
Lider AAK Ramush Haradinaj je rekao da stvaranje Specijalnog suda predstavlja povratak UNMIK-a na Kosovo i direktno optužio ministra pravde Hajredina Kuçija za neprincipijelnost u vezi sa sudom.
Kuçi je odmah odgovorio da su svi bili upoznati sa dešavanjima u vezi sa specijalnim sudom.
Protiv prijedloga zaključaka Samoopredeljenja se izjasnio i šef poslaničke grupe vladajuće LDK Ismet Beqiri koji je rekao da "nije stvar volje premijera i Vlade da primenjuje zakon, već je to
(njihova) obaveza".
Na kraju rasprave Skupština Kosova je sa 37 glasova protiv, 22 za i sa dva uzdržana odbacila prijedlog zaključaka pokreta Samoopredjeljenja.
Poslanici iz Srpske liste ne prisustvuju sjednici u petak.