Boeing i Airbus će danas iz presude Svetske trgovinske organizacije saznati ko je pobedio u prvoj rundi njihovog spora pokrenutog pre pet godina tužbom SAD koja tvrdi da su evropske vlade nepošteno finansirale uspon Erbasa na mesto najvećeg svetskog proizvođača aviona.

Presuda STO bi mogla da primora EU da preispita finansiranje Erbasa, strateške kompanije sa sedištem u Tuluzu koja zapošljava 52.000 ljudi i brojne snabdevače. Takođe može da utiče na takmičenje za 35 milijardi dolara vredan ugovor sa ratnim vazduhoplovstvom SAD o nabavci aviona cisterni.

SAD se nadaju da će STO osuditi EU - koja zastupa Britaniju, Francusku, Nemačku i Španiju - za davanje takozvanih ilegalnih dotacija Erbasu, što je prednost na tržištu vrednom 3.000 milijardi dolara u naredne dve decenije.

Sa svoje strane EU veruje da bi presuda u njenu korist skrenula pažnju na ono što Evropljani vide kao finansiranje ispod stola koje NASA i ministarstvo odbrane SAD pružaju Boingu. Ta tužba Brisela biće predmet druge presude STO koja se očekuje u roku od šest meseci.

Sem na položaj dveju kompanija, ishod spora bi mogao da ima najveći značaj za zemlje u brzom razvoju kao što je Kina koje žele da slome dvojnu dominaciju u svetskoj avioindustiji. Te zemlje će iz presuda STO saznati koliko daleko mogu da idu u davanju pomoći svojim preduzećima da razviju putničke avione.

Očekuje se da će presuda biti poverljivo uručena američkim evropskim diplomatima u Ženevi, kažu danas zvaničnici STO.

Analitičari smatraju da odluka neće doneti ništa dobro ni jednoj strani. Boeing će, kako se očekuje, pobediti u ključnim pitanjima u prvoj presudi a Erbas će pobediti u ključnim pitanjima u drugoj.

SAD kažu da je Airbus dobio u vidu fondova za razvoj, priloga i kroz otpis dugova ukupno 205 milijardi dolara, što je kompaniji pomoglo da razvije nove avione, privuče sebi klijente Boeinga i postane najveći prodavac aviona na svetu.

EU ukazuje da su poreske olakšice, razvojni fondovi i neposredni pokloni Boingu primer nekorektnog ponašnja vlade SAD i država Kanzas, Ilinois i Vašington. EU takođe osuđuje SAD za isplate ogromih suma skivene pomoći Boingu kroz vojne poslove.

Koristeći američku metodologiju, Brisel izlaže računicu da subvencije Boeingu, koji na produkciji putničkih aviona zapošljava 64.OOO ljudi, vrede bar 305 milijardi dolara.