U novom sazivu Skupštine Kosova Srbi će imati 13 poslanika. Samostalna liberalna stranka sa osam poslanika biće dio Vlade, dok su se četiri poslanika “Jedinstvene srpske liste” razišla po pitanju ulaska u Thaçijevu Vladu.


Unutar „Jedinstvene srpske liste“, formirane neposredno pred decembarske izbore, došlo je do podjele po pitanju učešća u kosovskoj vladi. Sa poslanicima „Jedinstvene srpske liste“ koji su za ulazak u Vladu nismo uspeli da stupimo u kontakt, ali prva na toj listi Rada Trajković kaže da se situacija unutar liste stabilizuje i da je više od 60 ljudi, koji su na listi ili su učestvovali u njenom formiranju, protiv koalicije sa Demokratskom partijom Kosova Hashima Thaçija.

„Naša dva poslanika su se bila okrenula gospodinu Hashimu Thaçiju. Koji su motivi i načini njihovom opredjeljenju da budu bliski Thaçiju – ja zaista ne znam, ali znam da posljednjih dana oni pokušavaju da ponovo uspostave odnos sa nama. Najvjerovatnije da su mislili da na taj način mogu da dođu do institucionalnog pozicioniranja, a gospodin Thaçi pravi koaliciju i ima potrebu prema svojim članovima i sve manje ima prostora za srpske stranke“, kaže Trajkovićeva.

Rada Trajković je protiv ulaska u Vladu zbog toga što bi time, kako kaže, Srbi abolirali premijera Thaçija od optužbi da je umješan u trgovinu ljudskim organima na Kosovu:

„Ko će drugi, ako ne mi, insistirati na svemu što podrazumijeva pokretanje jedne ozbiljne i odgovorne istrage o svemu onome što je usvojeno u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope!?“
  
S druge strane, visoki funkcioner Samostalne liberalne stranke Nenad Rašić kaže da Srbi u uslovima u kojima žive nemaju ni opravdanja, ni vremena da budu u opoziciji: „Mi smo zbog toga i od samog početka rekli da jesmo za stvaranje Vlade i bićemo dio Vlade zbog toga što jednostavno moramo imati mehanizme koji će moći direktno pomoći Srbima da ostanu na Kosovu.“

Istovremeno, politički analitičar Gëzim Baxhaku napominje da bi srpska zajednica sa sadašnjih 13 poslanika, kada bi bila jedinstvena, mogla da bude značajan činilac koji bi donosio prevagu u institucijama kada su u pitanju srpski interesi.
 
„Treba reći još činjenicu da su Srbima na Kosovu obezbjeđena daleko veća prava u odnosu na broj koji imaju. To im omogućava Ustav koji im obezbjeđuje deset rezervisanih mjesta, tako da očekujem da će Srbi imati najmanje tri ministarska mjesta, videćemo hoće li neko od njih čak dobiti i funkciju zamjenika premijera pošto se i oko toga vrte neke kombinacije i naravno mjesta zamjenika ministara i savjetnika u ministarstvima koja će oni imati“, kaže Baxhaku.

Ko će od Srba biti u Vladi i u kojim ministarstvima – znaće se već naredne nedjelje, pošto je za ponedjeljak, 21. februar, zakazana konstituvna sjednica Skupštine Kosova.

/deutsche welle/