LEGENDARNA SPORTISTKINJA DANAS PUNI 56 GODINA

Na današnji dan 1961. godine rođena je najbolja gimnastičarka svih vremena - Nađa Komaneči.

Iako je možda bilo boljih od nje, kada kažete gimnastika – pomislite na Nađu Komaneči.

Nađa je rođena u gradiću Onešti u Rumuniji 12. novembra 1961. godine, gimnastiku je počela da trenira u šestoj godini, a već sa 10 učestvovala je na međunarodnim takmičenjima.



Sa svega 14 godina postala je svjetska zvijezda i ušla među legende, jer je na Olimpijskim igrama u Montrealu 1976. godine vježbom na dvovisinskom razboju dobila najvišu ocjenu - 10. Zanimljivo je da tada semafor koji je prikazivao ocjene nije čak ni imao opciju da prikaže broj 10, već je njen skor ispisan kao 1,0. Nakon negodovanja publike i šoka mlade gimnastičarke, sudije su Nađi objasnile da je zapravo postigla historijski uspjeh. Postala je tada i jedna od najmlađih osvajačica olimpijskog zlata ikada, pa je ovaj uspjeh potvrdila time što je uzela ukupno 5 medalja - zlato u višeboju, dvovisinskom razvoju i gredi, srebro u ekipnom takmičenju i bronzu u vježbi na parteru. Nevjerovatan uspjeh ponovila je i na OI u Moskvi 1980. kada je uzela dva zlata i dva srebra.

U periodu od 14-te do 20-te godine ostavila je neizbrisiv trag u historiji ovog sporta i uz legendarnu Olgu Korbut najzaslužnija je za veliku popularizaciju gimnastike.

Međutim, osim među spravama, život Nađe Komaneči bio je gotovo filmski i van njega.



Njeni treneri bračni par Bela i Marta Karolji, prebjegli su u SAD tokom jedne egzibicije 1981. godine. Tada je načinila grešku, vratila se u Rumuniju i do 1989. godine živjela gotovo u kavezu uz konstantnu kontrolu države, odnosno bračnog para Čaušesku. Govorilo se čak da je bila i primorana da bude u vezi sa bahatim sinom Nikom Čaušeskuom.

Iako nije željela da govori o torturama koje je trpjela, saznalo se da je Nađu maltretirao i seksualno zlostavljao Čaušeskuov sin Niku.

I sama je uspjela da prebjegne 1989. sa željom da u Americi pronađe novi život. Ali ni to nije išlo glatko. U SAD ju je očekivao njen trener, Bela Karolj, ali mu se ona nije javljala. U zatočeništvu ju je držao Konstantin Panait, koji joj je omogućio bijeg iz Rumunije za 5.000 dolara. On je shvatio da bi u Americi mogao dobro da zaradi na rumunskoj gimnastičarki, pa je naplaćivao njene intervjue i gostovanja po emisijama. Procjenjuje se da je na ovaj način zaradio 200.000 dolara, od čega Nađa nije dobila ništa. Uz pomoć prijatelja uspjela je poslije godinu dana da se oslobodi Penauta i našla je dom u Montrealu.

Ipak, trebalo joj je dosta vremena da se snađe tamo. Imala je loš imidž zbog "prevelike količine šminke i treš oblačenja", kao i zbog toga što joj je u nalaženju smještaja u Montrealu pomogao Konsantin Panit, oženjen čovjek sa četvoro djece. Zarađivala je za goli život reklamirajući opremu za gimnastiku i aerobik, a nerijetko i donji veš. Nije bilo lako, ali je bilo bolje nego da je zatvorena i zarobljena u Rumuniji.

Vjerila se 1994. godine za američkog gimnastičkog šampiona Barta Konera, kog je upoznala baš te, za nju, kako se ispostavilo, najvažnije godine u životu - 1976. Vjenčali su se 1996. godine u manastiru Kašin blizu Bukurešta, a Bart je, po želji svoje supruge, prešao u pravoslavlje. Inače, Nađa je željela da joj kum na svadbi bude tadašnji predsjednik Rumunije, Jon Ilijesku, koji je došao na to mjesto nakon što je Čaušesku streljan. On se zahvalio na ovom "lijepom gestu i prema zemlji i njenim roditeljima", ali zbog zvaničnog položaja nije mogao da joj kumuje. Ipak, bio je domaćin njenog vjenčanja, a na slavlje su bili pozvani i Robert de Niro, Arnold Švarceneger, Hilari Klinton...

Danas, Nađa ima 56 godina i američko državljanstvo. Sa suprugom je otvorila privatnu gimnastičku školu, a i dalje njih dvoje rado zajedno učestvuju na revijalnim takmičenjima i zarađeni novac daju u dobrotvorne svrhe.



kurir.rs