Primera

U pretposljednjoj utakmici 20. kola prve španske nogometne lige Real Madrid je Valenciju pobijedio na njenom stadionu Mestalli s 5-0, a svih pet pogodaka palo je u prvom dijelu utakmice.

Aktuelni prvak, koji ove sezone igra prilično neuvjerljivo u svim takmičenjima, podsjetio je na igre iz prošle sezone kada je uglavnom gušio protivnike na samom početku utakmice. Tako je bilo i večeras na Mestalli.
Real je utakmicu otvorio velikim promašajem Gonzala Higuaina, koji je ubačenu prizemnu loptu Alvara Arbeloe s nekih sedam-osam metara od Valencijinog gola poslao pored stative. Grešku je ispravio nekoliko minuta nakon toga, kada je lijevom nogom (slabijom) neodbranjivo pogodio na dodavanje Angela di Marije.
U 34. minuti Argentinac Di Maria se i sam upisuje u strijelce i to nakon asistencije Cristiana Ronalda koji ga sjajnom prizemnom paralelnom loptom, koja je prošla kroz peterac pronašao na desnoj stativi, praktično na gol-crti.
Dvije minute kasnije i portugalski napadač se upisuje na listu strijelaca, udarcem lijevom nogom u bliži desni ugao gola Diega Alvesa, u kojem je Brazilac praktično i stajao. Ronalda je za 17. prvenstveni pogodak proigrao sunarodnjak Coentrao.
Svega pet minuta kasnije Ronaldo još jednom postiže gol, ovoga puta nakon sjajnog proigravanja petom Mesuta Özila. Sa sredine kaznenog prostora domaćina Ronaldo desnom nogom neodbranjivo daje svoj 18. gol sezone, drugi na večerašnjem susretu.
Konačnih 5-0 postavlja svojim drugim pogotkom Di Marija u 45. minuti prvog dijela. Okomitom ga je loptom u kazneni prostor "šišmiša" proigrao raspoloženi Özil, a ovaj u duelu s Alvesom jedan na jedan nije imao nikakvih problema.
Utakmica se u nastavku smirila, te golova više nije bilo.
Pobjedom je Real konačno malo smanjio zaostatak za vodećom Barcelonom, te sada isti iznosi 15 bodova. Podsjetimo, Katalonci su u subotu poraženi kod Real Sociedada s 3-2, iako su nakon manje od 25. minuta igre imali velikih 2-0.
Primera, 20. kolo:
Osasuna - Deportivo 2-1 (Sola 26, Nino 61 / Camunas 90+1)
Valladolid - Zaragoza 2-0 (Javi Guerra 12, Oscar Gonzalez 74)
Atletico Madrid - Levante 2-0 (Adrian 32, Koke 60)
Valencia - Real Madrid 0-5 (Higuain 9, Di Maria 34, 45, Cristiano Ronaldo 36, 41)
1. Barcelona 20 18 1 1 66-23 55
2. Atletico Madrid 20 15 2 3 42-18 47
3. Real Madrid 20 12 4 4 50-20 40
4. Betis 19 11 1 7 30-29 34
5. Malaga 20 9 5 6 30-17 32
6. Rayo Vallecano 20 10 1 9 27-36 31
7. Valencia 20 9 3 8 27-32 30
8. Levante 20 9 3 7 24-29 30