Evropska liga

Na gostovanju kod Slaska u Wroclawu nogometaši Hannovera slavili su 5-3 pobjedu u pogocima najbogatijoj utakmici među prvim dvobojima četvrtog pretkola UEFA-ine Evropske lige.

Danski veznjak Leon Andreasen zabio je dva pogotka za pobjednički sastav koji je vodio 2-0 i 3-1. U 61. su minuti domaći uspjeli izjednačiti na 3-3, no u samoj su završnici nogometaši Mirka Slomke pogocima spomenutog Andreasena (42. minuta) i Schmiedebacha (85.) došli do pobjede.

Najuvjerljiviju pobjedu dana, ali i najuvjerljiviju u klupskoj historiji kad su evropske utakmice u pitanju, ostvario je lanjski finalist Athletic Bilbao. Španski je predstavnik, koji je u trećem pretkolu tijesnim rezultatom izbacio Slaven Belupo, na svom San Mamesu nadigrao finski HJK 6-0. Po dva su pogotka za pobjednike postigli Aritz Aduriz, ovoljetno pojačanje iz Valencije, i Markel Susaeta.

Milanski Inter, klub koji je u prethodnoj rundi kvalifikacija izbacio splitski Hajduk, s 2-0 je na gostovanju nadigrao rumunjski Vaslui. Doveo je Talijane u vodstvo sjajnim volej-udarcem u 23. minuti Argentinac Esteban Cambiasso, da bi za 2-0 u 73. pogodio njegov sunarodnjak Rodrigo Palacio.

Holandski je PSV, zabivši četiri gola u posljednjih 15-ak minuta susreta, deklasirao crnogorsku Zetu u Golubovcima pobijedivši 5-0, dok je talijanski Lazio u još jednom dvoboju igranom u susjedstvu, na gostovanju kod slovenske Mure, pogocima Brazilca Hernanesa i Nijemca Klosea slavio 2-0.

Lošu večer za holandske klubove (tri poraza na gostovanjima) potvrdio je Feyenoord koji se kao domaćin jedva spasio poraza od praške Sparte (2-2) pogotkom Achahbara u trećoj minuti sudijske nadoknade drugog poluvremena.

Evropska liga, 4. pretkolo, 1. utakmice:

Trabzonspor – Videoton 0-0
Dudelange – Hapoel TA 1-3 (Joachim 20 / Caillet 4-ag, Ben Haim 19-11m, Cohen 26)
Feyenoord – Sparta P. 2-2 (Nelom 60, Achahbar 90+3 / Kadlec 23, 27)
Midtjylland – Young Boys 0-3 (Bobadilla 42, Farnerud 81, Costanzo 90)
Lokeren – Viktoria Plzen 2-1 (Harbaoui 10, Marić 90-11m / Bakoš 29)
Debrecen – Club Brugge 0-3 (Blondel 58, Refaelov 77, Bacca 90)
PAOK – Rapid Beč 2-1 (Athanasidis 69, Katsikas 83 / Alar 25)
Hearts – Liverpool 0-1 (Webster 78-ag)
Slask – Hannover 3-5 (Jodlowiec 34, Patejuk 54, Kazmierczak 61 / Andreasen 7, 82, Schlaudraff 25, Stindl 40, Schmiedebach 85)Motherwell – Levante 0-2 (Juanlu 42, El Zhar 62)
Vaslui – Inter 0-2 (Cambiasso 23, Palacio 73)
Horsens – Sporting 1-1 (Spelmann 15 / Carrillo 79)
Athletic Bilbao – HJK 6-0 (Aduriz 25, 51, Susaeta 31, 57, Inigo Perez 42, Iraola 84)
Mura – Lazio 0-2 (Hernanes 31, Klose 59)
Crvena zvezda – Bodeaux 0-0
Maritimo – Dila Gori 1-0 (Fidelis 64)
Zeta – PSV 0-5 (Toivonen 2, Matavž 74, Strootman 77, Lens 83, Van Bommel 90)