Dežela sinoć nije spavala

Košarkaška reprezentacija Slovenije prvi put u historiji postala je europski prvak nakon što je u finalu Eurobasketa u Istanbulu pobijedila Srbiju 93:85.

Finale je odigrano u izvanrednoj atmosferi, pred 16.000 gledalaca, pri čemu je pobjedu na tribinama odnijelo 7.000 bučnih slovenskih navijača.

Tokom prve četvrtine rezultat je bio uglavnom izjednačen, a Slovenija je na prvu pauzu otišla s dva poena prednosti 22:20.

Nakon što je u 13. minuti Birčević trojkom doveo Srbiju u vodstvo 27:28, uslijedila je serija Slovenije 11:0 nakon čega su puleni Igora Kokoškova otišli na +10.

Ton igri Slovenije davao je nevjerovatni Goran Dragić koji je postigao čak 26 poena u prvom poluvremenu i bio najzaslužniji što je njegov tim otišao na odmor s devet poena prednosti 56:47.

I u nastavku su Slovenci održavali 10-ak poena prednosti sve dok se u 25. minuti nije povrijedio Luka Dončić koji je morao napustiti parket. Tada je selektor Srbije Aleksandar Đorđević naredio udvajanje Dragića koji nije bio na nivou iz prvog poluvremena.

Srbija je malo po malo smanjivala zaostatak da bi u 36. minuti povela nakon dugo vremena (77:78).

Rezultatski egal održavao se do 37. minuta (82:82), da bi onda Slovenci napravili seriju 8:0 i stigli do historijske pobjede i titule.

Sloveniju je do pobjede predvodio maestralni Goran Dragić s 35 poena, pratili su ga Klemen Prepelič (21) i Anthony Randolph (11), dok su najbolji u Srbiji bili Bogdan Bogdanović (22) i Milan Mačvan (18).