Rio de Janeiro

Košarkašice SAD-a osvojile su šesto uzastopno zlato na Olimpijskim igrama, svladavši u finalu u Rio de Janeiru Španjolsku sa 101-72 (21-17, 28-15, 32-17, 20-23).

Finalni susret bio je ravnopravan samo u prvoj četvrtini, ali potom su Amerikanke ritmom uspjele slomiti otpor Španjolki, te je razlika samo rasla sve do pred kraj treće četvrtine kada je bilo i 35 razlike (81-46). U završnici su Španjolke uspjele tek ublažiti poraz. Konačnih 29 razlike izgleda mnogo bolje za Španjolsku od rezultata u natjecanju po skupinama kada je prije 12 dana bilo 40 razlike za SAD.

Diana Taurasi i Lindsay Whalen ubacile su po 17 koševa za SAD, Maya Moore je dodala 14, dok je Alba Torrens ubacila 18 za Španjolsku.

Španjolskim košarkašicama ovo srebro je prva olimpijska medalja u povijesti.

Amerikanke su do šestog uzastopnog zlata stigle s osam uvjerljivih pobjeda, jedine koje su izgubile sa manje od 25 razlike bile s Francuskinje u polufinalu koje su ostale na -19.

Ranije u subotu igračice Srbije osvojile su brončanu medalju. One su u susretu za treće mjesto svladale Francusku sa 70-63 (18-10, 9-17, 28-15, 15-21). Bila je to repriza prošlogodišnjeg finala Europskog prvenstva u kojemu je Srbija u Budimpešti svladala Francusku sa 76-68.

Godinu dana nakon osvojenog europskog naslova srpske su košarkašice stigle i do prve olimpijske medalje nakon raspada Jugoslavije i to u prvom samostalnom nastupu na OI, a na putu do tog uspjeha u četvrtfinalu su između ostalog svladale i Australke, koje su tako ostale bez medalje u ženskoj košarci po prvi put nakon Barcelone 1992. Francuska je prije četiri godine u Londonu bila srebrna, a sada je ostala bez medalje.