Najbolji srpski teniser Novak Đoković osvojio je Australian Open, svoju drugu grand slam titulu u karijeri.

Đoković je u finalu Australian Opena pobijedio Škota Andyja Murraya rezultatom 3:0, po setovima 6:4, 6:2, 6:3.

Tri godine Đoković je čekao da podigne drugu grand slam titulu u karijeri, a novim trijumfom u Melbourneu postao je najbolji teniser sa prostora bivše Jugoslavije.

Prvi put poslije tri godine u finalu jednog grand slama nije bilo prvog i drugog tenisera svijeta Rafaela Nadala i Rogera Federera. Prethodni put to se desilo u finalu Otvorenog prvenstva Australije 2008. godine, kada je, također, trijumfovao Đoković.

Ovaj meč je bio osmi međusobni susret Đokovića i Murraya koji se dugo smatraju ozbiljnim pretendentima da u vrhu svjetskog tenisa, u dogledno vrijeme, zamijene Federera i Nadala.

Murray, koji je samo sedam dana stariji od Đokovića, zauzima trenutno petu poziciju na ATP listi, dva mjesta ispod Đokovića.

Murray je i dalje bez pobjede na jednom od četiri najprestižnija teniska turnira. Dva puta bio je finalista, u New Yorku 2008. godine i na Australian Openu prošle godine, ali oba puta poklekao je pred Federerom.