Tema stara gotovo deceniju - formiranje regionalne lige u fudbalu - dobila je ponovo na značaju posle podrške koja je stigla od predsednika Srbije i Hrvatske, Borisa Tadića i Iva Josipovića. Hvaljena i osporavana liga nije, međutim, dobila još apsolutnu podršku koja joj je najpotrebnija, a to je podrška direktnih učesnika takmičenja (klubova) i njihovih nacionalnih saveza.

U prilog formiranju regionalne lige idu neuspesi i rane eliminacije iz evropskih takmičenja, očajni koeficijenti koji iz godine u godinu sve više otežavaju put ka fudbalskoj eliti Starog kontinenta, slabe nacionalne lige, nezainteresovani sponzori, stadioni bez publike i drastičan pad kvaliteta fudbala. S druge strane, kočnice za osnivanje lige jesu: bezbednost učesnika takmičenja i publike, slobodni termini, dozvola UEFA, sponzori koji bi novčanim nagradama nadoknadili nedostatak takmičarske draži.

Regionalna liga ne bi podrazumevala samo takmičenje klubova iz republika bivše Jugoslavije, već su za tu ideju zainteresovani i Mađari, Bugari, Rumuni, Slovaci. Dobra volja, dakle, postoji, ali nažalost za sve ove godine nije se odmaklo dalje od dobre ideje.

Zdravko Mamić, prvi čovek zagrebačkog Dinama, poručio nam je preko portparola da „ne želi više da izleće sa izjavama i da su sve ranije date uglavnom bile nezvanične, ali da će imati šta da kaže kada počne da se radi nešto konkretno na formiranju lige“. Podsetićemo da je Mamić u više navrata, pa i početkom ove godine, zagovarao formiranje regionalne lige zbog čega su ga optužili da je jugonostalgičar, a on im je uzvratio sledećom izjavom.

- Samo primitivci ne vide da je to jedini spas za fudbal. Bićemo jednog dana preko Evropske unije u zajedničkoj državi i umesto da se dogovorimo, istupimo pred UEFA i izdejstvujemo da se dobije prolaz preko ovog zajedničkog takmičenja u Ligu šampiona ili Ligu Evrope, mi se bavimo trivijalnim stvarima - rekao je Mamić.

Zoran Laković, generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije, takođe je više puta govorio na temu regionalne lige, ali je svaki put izražavao sumnju da u skorije vreme može da se učini nešto konkretnije.

- O ovoj temi se uglavnom neformalno govori, ali nikakvi konkretni projekti nisu pokretani. Dosta prepreka ima u realizaciji te ideje, počev od bezbednosti na utakmicama, preko obezbeđivanja TV prava i marketinga, do formiranja kalendara takmičenja. Treba sve uskladiti sa terminima za obaveze reprezentacije, pa domaćeg Kupa, zimske i letnje pauze, dobiti dozvolu UEFA - više puta je ponovio Laković.

Mnogo prepreka za formiranje „jadranske lige u fudbalu“ vidi i Dejan Savićević, predsednik FS Crne Gore.

- Ti ideju forsiraju dokoni ljudi. Ko će da vodi takvu ligu, ko će da delegira sudije, kažnjava prestupnike, šta ćemo sa domaćim ligama, kako će ta liga da se popunjava, ko može garantovati bezbednost? Milion je pitanja, a malo konkretnih odgovora - rekao je Savićević posle jednog od sastanaka održanog u Ljubljani kojem nije želeo da prisustvuje.

Vladimir Bulatović, sportski direktor podgoričke Budućnosti, smatra da to ipak nije loša ideja.

- Crnogorski fudbal bi mnogo dobio, dolazili bi zanimljivi protivnici, poseta stadionima bila bi veća. U ovako ozbiljnim stvarima ipak je neophodna i velika pomoć države - smatra Bulatović.

U Partizanu se nadaju da je konačno vreme da se naprave konkretni koraci kako bi regionalna liga konačno nastala, dok u Crvenoj zvezdi nemaju ništa protiv kvalitetnog takmičenja i jakih protivnika, uz ogradu da ne znaju kako bi se rešilo pitanje bezbednosti učesnika lige, ali i gledalaca.

Blic.rs