Arheolozi u čudu

Izgubljeni grad star 3.000 godina pronašli su ronioci i istraživači u turskom jezeru Van.

Na osnovu pronađenih spektakularnih ruševina veruje se da je tvrđava izgrađena za vrijeme antičke kraljevine Urartu, između devetog i šestog vijeka pre nove ere.

Tvrđavu su otkrili arheolozi sa Univerziteta Juzunđu Jil u saradnji sa timom ronilaca.

Ostaci tvrđave prostiru se u jezeru na površini od kilometar. Iako se vijekovima nalaze pod vodom, na osnovu visine vidljivog dijela tvrđave pretpostavlja se da su zidovi visoki između tri i četiri metra.

- Mnoge civilizacije i narodi naseljavali su oblast oko jezera Van. Nazivali su ga gornjim morem i vjerovali da krije mnogo misterija - navodi vođa tima Tasin Cejlan.

- Ovo otkriće nas je podstaklo da nastavimo u otkrivanju tajni ovog jezera starog 600.000 godina. Pravo je čudo naći tvrđavu pod vodom. Arheolozi će ispitati istoriju zamka, a onda dati informacije o tome - dodao je.

Urartu je bila antička kraljevina u Armeniji na čijoj teritoriji se danas prostire dio Turske, Armenije i Irana. Jezero Van se smatra važnim mjestom za civilizaciju, prenosi B92.

- Ono što do sada znamo jeste da je zamak star skoro 3.000 godina - naveo je guverner Arif Karaman.

To nije prvo otkriće u ovom jezeru. Prošle godine pronašli su stalagmite na površini od 2.253 metra kvadratna. Ranije ove godine naletjeli su na olupine ruskog broda za koji su mislili da potiče iz 1948. godine.