Craig Wills, profesor kompjuterskih znanosti na Politehničkom institutu u Worcesteru, u Wall Street Journalu tvrdi da internetske socijalne mreže poput Facebooka slobodno raspolažu privatnim podacima svojih korisnika te ih bez njihova znanja šalju marketinškim kompanijama.

Uprkos tome što na svim mrežama postoji klauzula o zaštiti privatnosti, te se tvrdi da su njihovi osobni podaci posve sigurni, prema riječima profesora Willsa, to nije ni blizu istini.

Kobna opcija dodaj

Kada korisnik odabere opciju add (dodaj), oglašivači automatski dobivaju podatke poput adrese, maila, imena i prezimena pa te podatke poslije koriste za svoje osobne potrebe i širenje mreže svojih klijenata.

Nakon što je Wall Streeet Journal objavio cijelu priču, Facebook i My-Space pokušali su prikriti cijelu blamažu blokiranjem pristupnih kodova koji su omogućavali ulazak u osobne profile.

Prema riječima profesora Willsa, marketinške kompanije najviše su zanimali podaci o dobi, spolu i hobiju korisnika kako bi prema njima ciljano mogli usmjeriti svoju kampanju i bombardirati korisnika svojim proizvodima.

Brane se neznanjem

Vodeće marketinške kompanije složne su u izjavi kako nisu ni znale da dobivaju podatke od društvenih mreža, pa se njima nisu ni koristile. Reakcije korisnika Facebooka i sličnih socijalnih mreža bile su iznimno burne.

Više od 60 posto ispitanika reklo je da će napustiti mreže.