Iako se obrezivanje najčešće radi kada je muško dijete još uvijek beba, stručnjaci ga preporučuju i odraslim neobrezanim muškarcima.

Naime, rezultati velikog istraživanja, nedavno objavljenog u časopisu BJUI (vodeći britanski list urologa) pokazali su da obrezivanje ima odbrambeni efekat protiv raka prostate, pogotovo među tamnoputim muškarcima koji su visokorizična grupa.
Istraživanje je, takođe, pokazalo da je kod muškaraca koji su obrezani stariji, u uzrastu od 35 i više godina, rizik od pojave raka prostate pao za čak 45 odsto, piše “Everyday Health”.
Kod muškaraca koji su obrezani tokom prve godine života, taj rizik je smanjen za 14 odsto, što je naročito važno za rizične grupe.
Inače, tri različita istraživanja su dokazala da obrezivanje igra zaštitnu ulogu i kod zaraze HIV-om, a istraživanja provedena u Keniji, Južnoafričkoj Republici i Ugandi pokazala su da obrezivanje smanjuje mogućnost infekcije HIV-om za čak 60 odsto.
Nekoliko istraživanja je otkrilo da neobrezani dječaci imaju mnogo veće šanse da dobiju infekciju urinarnog trakta u odnosu na neobrezane.
Prema istraživanju koje je 2012. godine objavio Kanadski zdravstveni list, rizik od infekcija kod neobrezanih dječaka je smanjen za 88 odsto.
S druge strane, Kraljevsko holandsko udruženje ljekara (KNMG) se založilo za prestanak obrezivanja dječaka, saopštivši da je takav zahvat medicinski nepotreban i da krši prava djeteta.
KNMG, organizacija stara 160 godina koja okuplja 46.000 holandskih ljekara, smatra da se tim zahvatom krši “tjelesni integritet”.
Inače, većina obrezivanja u Holandiji se vrši iz vjerskih razloga, bez ikakve medicinske potrebe.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2007. godine, oko 30 odsto muškaraca u svijetu je obrezano.