Stjepan Mesić upozorio je na negativne posljedice mogućeg raspada Bosne i Hercegovine, ukoliko premijer RS Milorad Dodik bude ostvario svoje prijetnje o otcjepljenju srpskog entiteta, optužujući srpskog političara da nastavalja sa politikom Slobodana Miloševića.

U intervjuu austrijskoj agenciji APA Mesić je naglasio da će se, ako do toga dođe, i bosanski Hrvati otcijepiti, pa bi ostala "islamska država koja bi se nalazila u neprijateljskom okruženju, koja bi mogla da opstaje samo uz pomoć fundamentalističkih režima".

"U narednih 50 do 70 godina bi tu nastali novi centri terorizma. To bi bila nova Palestina u srcnu Evrope", upozorio je on ističući da visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko mora dobiti podršku međunarodne zajednice kako bi "uklonio elemente iz politike koji žele da unište BiH".

"Dodik nastavlja politiku ranijeg predsjednika Srbije i Jugoslavije Slobodana Miloševića, ali samo drugim sredstvima", naglasio je Mesić. Kao primjer on je naveo da u RS navodno ne postoji gotovo nikakav povratak izbjeglica, ukazujući da je nekada u tom dijelu BiH živjelo 220.000 Hrvata i Bošnjaka, što je bilo 48 posto stanovništva, a da ih danas ima svega 10.000.

"Nažalost, BiH nema mehanizme koje bi trebalo da ima normalno funkcionišuća pravna država. Dejtonski sporazum je okončao rat, ali mehanizmi na osnovu kojih treba da funkcioniše država nisu utvrđeni. Imamo dva entiteta, i tri konstitutivna naroda. Jedan entitet, RS, odnosno političko rukovodstvo, ili još bolje rečeno, premijer RS, ne priznaje državu BiH. On ne priznaje ni Sarajevo kao glavni grad", kritikovao je hrvatski predsjednik, koji je bio gost šefa austrijske države Heinza Fischera 1. januara na novogodišnjem koncertu bečke Filharmonije.

Mesić je istakao da Dodik traži da se Dejtonski sporazum mora ispuniti, ali samo u okviru entiteta, kao i da neko treba da ga podsjeti i na obavezu povratka izbjeglica.

Što se tiče Hrvatske on, i pored poraza kandidata HDZ-a Andrije Hebranga, na predsjedničkim izborima, ne očekuje krizu vlade.

"Vjerujem da ovi izbori neće uticati na stabilnost vlade", kazao je Mesić dodajući da stabilnost može da poljuja samo ako se ne odgovori na važna pitanja, što znači da moraju da funkcionišu državni mehanizmi, ističući da su potrebne reforme u pravosuđu, administraciji i privredi.